Fryzjer


Kto to jest?

Fryzjer – specjalista który kreuje wizerunek osoby za pomocą fryzury. Do jego obowiązków należy strzyżenie, farbowanie, upięcie i pielęgnacja włosów.

Historia

Pierwsi fryzjerzy pojawili się w starożytności na Wschodzie. To właśnie tam zaczęli nadawać wartość włosom jako łącznika z duchowym, nieziemskim światem. W przypadku choroby, fryzjer został wezwany do cięcia, golenia lub opalania loków. W ten sposób uzdrawiali duchową istotę. Zostało to oddzielono od duchowego świata w starożytnym Egipcie i starożytnej Grecji. Tutaj pojawiły się pierwsze salony fryzjerskie, w których nie tylko odcinali włosy, ale były tworzone fryzury odpowiednie do kształtu twarzy.

Od 1163 r. Fryzjerów nazywano golibrodami, którzy jednocześnie byli uzdrowicielami. W tamtych czasach mieli podstawową wiedzę o medycynie. Trwało to do roku 1416, kiedy to fryzjerom zabroniono zajmować się uzdrowicielstwem z powodu braku wiedzy i sumienności. Od XVIII wieku rozpoczęła się era upadku fryzjerstwa. Trwało to do XIX wieku, kiedy w 1893 roku światowa szkoła fryzjerska w Chicago ujrzała światło dzienne. W XX wieku obszar ten zaczyna się szybko rozwijać. Wraz z pojawieniem się kina wszystkie kobiety zwróciły się do mistrzów, próbując naśladować swoje ulubione bohaterki. Pojawiły się farby do włosów, lokówki i wiele więcej. W XX wieku, fryzjerzy osiągnęli nowy etap rozwoju, gdzie tworzenie fryzury było nie tylko strzyżeniem, ale prawdziwą sztuką.

Opis zawodu

Nowoczesny zawód “fryzjer” obejmuje dość dużą ilość wiedzy i niuansów tego rzemiosła. W zależności od rodzaju działalności można je podzielić na następujące typy:

  • Fryzjer męski. To specjalista od męskiego strzyżenia i fryzur. Ci fryzjerzy wiedzą wszystko o strukturze włosów i codziennie nadają im niezbędną formę, podkreślając owal twarzy i męskość klientów. Nowoczesne fryzury męskie wymagają nie tylko przycinania włosów, ale także farbowania, stylizacji i pielęgnacji. Modne są nowe style, dzięki którym mężczyźni wyglądają na bardziej zadbanych.
  • Fryzjer damski. To jest fryzjer specjalizujący się w fryzurach płci pięknej. Zakres jego obowiązków obejmuje nie tylko strzyżenie. Są to farbowanie, robienie upięć, warkoczyków, trwałej, stylizacja i wiele innych nowoczesnych i modnych zabiegów na włosach.
  • Kolorysta. Jest to mistrz tworzenia fryzur za pomocą koloryzacji loków. Tacy fryzjerzy z łatwością dobiorą do ciebie farbę i rodzaj utleniacza do niej. Zrobią pasemka, koloryzację, standardowe farbowanie i wiele więcej. Obecne trendy stale się rozwijają i tworzą nowe metody farbowania.
  • Specjalista od zaplatania. Ten fryzjer zajmuje się tworzeniem fryzur poprzez tworzenie warkoczy. Mogą to być dredy, afro-warkoczyki, zwykłe warkocze itp. Istnieje wiele technik. Szczególnie modne są fryzury ślubne i maturalne z elementami warkoczyków.
  • Fryzjer uniwersalny. Właśnie takich specjalistów najczęściej szukają salony fryzjerskie. Zna się on na strzyżeniu męskim i damskim, zna najnowsze tendencje, jak i damskie, wie wszystko o najnowszych trendach, łatwo tworzy obraz dobierając fryzurę, wie jak stworzyć prawdziwe arcydzieła z włosów klientów. Może przeprowadzić każdy rodzaj koloryzacji. To wszystko on robi codziennie w swoim miejscu pracy.

Fryzjer dużo pracuje rękoma. Ale oprócz wiedzy o technologiach i umiejętności praktycznych, jednym z głównych rodzajów pracy jest kreatywność. W końcu tylko kreatywny specjalista będzie w stanie stworzyć nowy image, po prostu zmieniając fryzurę.

Gdzie się uczyć?

Dla osób zainteresowanych zawodem fryzjera jest kilka dróg:

  • zasadnicze szkoły zawodowe,
  • technika
  • szkoły policealne.

Ukończenie owych szkół daje możliwość nie tylko wykonywanie zawodu fryzjera, daj również możliwość prowadzenia działalności gospodarczej.

W każdym dużym mieście są wyżej wymienione szkoły, a nawet kursy fryzjerskie.

Czym się musisz zajmować w pracy?

Praca fryzjera sugeruje bezpośredni kontakt z włosami. Codziennymi obowiązkami są:

  • Strzyżenie włosów. Mogą to być jak kobiece tak i męskie fryzury. Dzieje się to przy wykorzystaniu specjalnych narzędzi, które winien posiadać każdy majster. Jest technika prostego modelowego strzyżenia z degażowaniem na końcu. Istnieje technika strzyżenia gorącymi narzędziami itd. Wszystkimi technikami trzeba doskonale władać.
  • Upięcia włosów. Nowoczesna sztuka fryzjerska proponuje dziesiątki sposobów przydania włosom odpowiedniego kształtu. Wyróżniają się pośród nich najbardziej rozpowszechnione: trwała, prostowanie, układanie za pomocą suszarki, karbowanie, układanie specjalnymi środkami itd.
  • Regeneracja włosów. Do regeneracji wykorzystuje się ni tylko maski. Stosuje się również: laminowanie, keratynowanie, mezoterapia i dużo więcej. Istnieje mnóstwo nowoczesnych technik, którymi musi świetnie władać każdy majster fryzjerstwa.
  • Plecenie i tworzenie upięć. Dobry fryzjer umie pracować nie tylko z rozpuszczonymi włosami, ale również potrafi splatać loki w fantazyjne i szykowne fryzury. Tutaj możecie wykazać swoją fantazję i stworzyć na głowie klientki prawdziwe dzieło sztuki.
  • Koloryzacja włosów. Istnieje całe mnóstwo nowoczesnych technik farbowania włosów. Są one skierowane nie tylko na zmianę koloru włosów, ale również na minimalizację zniszczeń przy tym. Różnego rodzaju tonowanie, balejaży, koloryzacji, dekoloryzacji itd. Dobry fryzjer włada całym tym arsenałem.
  • Pielęgnacja włosów. Loki łatwo się niszczą, dla tego po strzyżeniu lub farbowaniu potrzebują szczególnej pielęgnacji. Fryzjer musi określić rodzaj włosów i odpowiednio dobrać stosowne środki do ich pielęgnacji w salonie. W tym celu wykorzystują profesjonalne kosmetyki.

Oprócz wymienionych wyżej czynności, fryzjer pilnuje porządku i czystości w obrębie swojego miejsca pracy. Po każdym kliencie sprząta podłogę i miejsce pracy.