Kosmetyczka


Kto to jest?

Kosmetyczka (prof Kosmetolog) – to specjalistka, która eliminuje problemy estetyczne związane ze skórą człowieka. Zazwyczaj tacy specjaliści pracują w salonach piękności. Zawód jest dość młody.

Historia

Kosmetologia – to gałąź wiedzy naukowej specjalizującej się w problemach estetycznych człowieka, ich przyczynach, symptomach i metodach radzenia sobie z nimi. Pierwsi kosmetologami byli uzdrowiciele, którzy w starożytności leczyli występujące infekcje skórne różnymi płynami i maściami. Następnie, wraz z rozwojem wiedzy naukowej i medycznej, wydzielono gałąź medycyny – dermatologia. Jest to nauka chorób skóry, w tym grzybicy, zapalenia skóry i innych. Dopiero pod koniec XX wieku gałąź kosmetologii oddzieliła się od dermatologii. Kosmetyczki zaczęły zajmować się bardziej problemami estetycznymi niż chorobami o charakterze zakaźnym. Tacy specjaliści szybko zdobyli sympatię klientów i ten trend przyszedł do naszego państwa. Dziś kosmetyczka jest wykształconą specjalistką, która potrafi nie tylko prawidłowo zidentyfikować przyczyny problemu, ale także wybrać niezbędne procedury jego eliminacji.

Opis zawodu

Zawód kosmetyczki polega na wyeliminowaniu niedoskonałości estetycznych na skórze człowieka bez uszkodzenia skóry. Niemal każda dziewczyna przynajmniej raz w życiu zwróciła się do dakiej specjalistki w celu oczyszczania twarzy, depilacji, owijania, masażu itp. W zależności od poziomu wykształcenia, istnieją dwa obszary aktywności specjalistów estetycznych:

  • Kosmetyczka (kosmetolog estetyczny). To pracownik branży kosmetycznej. Zwykle specjalista ten zdobywa wiedzę i umiejętności na kursach, co można potwierdzić odpowiednim certyfikatem. Każdego dnia wykonuje proste zabiegi mające na celu wyeliminowanie drobnych uszkodzeń skóry, które nie mają charakteru medycznego, ale mają charakter estetyczny.
  • Lekarz medycyny estetycznej lub dermatolog kosmetyczny. Jest to specjalista z wyższym wykształceniem medycznym i kursami kosmetologii w tle. Posiada znacznie większą bazę informacyjną, potrafi prawidłowo diagnozować i leczyć nie tylko niewielkie wady, ale także poważne choroby skóry.

Niezależnie od poziomu umiejętności, kosmetyczka codziennie przeprowadza wiele zabiegów. Są dość żmudne i wymagają maksymalnej koncentracji.

Specjalizacje

Kosmetologii najczęściej nie uczymy się na uczelniach. Dermatologia lub chirurgia plastyczna, które obejmują kurs kosmetologii, będą najbardziej przybliżoną specjalnością na wyższych uczelniach. Aby jednak móc pracować w tym kierunku, należy ukończyć specjalne zaawansowane szkolenia w następujących specjalnościach:

  • Spa i odnowa biologiczna z elementami dietetyki - łączy w sobie trzy główne, najaktualniejsze nurty wiedzy medycznej, jakimi są: Dietetyka, Kosmetologia i Fizjoterapia.
  • Wizaż i stylizacja - łączy wiedzę i umiejętnośc praktyczne z pogranicza kosmetologii, sztuk pięknych oraz estetyki.
  • Podologia - zajmuje się badaniem, diagnozowaniem oraz leczeniem zniekształceń, wad, i zaburzeń funkcji stóp.

Gdzie się uczyć?

Nauczyć się kosmetologii i otrzymać odpowiedni dyplom  można na różnych kursach kosmetycznych. Najsłynniejsze z nich to:

  • Wyższa Szkoła Inżynierii Zdrowia w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Akademia Wychowania fizycznego we Wrocławiu
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa

Istnieją w Polsce również inne szkoły i kursy które fachowo uczą tego zawodu. Praktycznie w każdym większym mieście można znaleść kursy kosmetologii.

Komu odpowiada ten zawód?

Ten zawód wymaga przede wszystkim maksymalnej koncentracji uwagi oraz umiejętności wykonywania obliczeń. W końcu kosmetolog określa dawkę leków na procedury wykonywane sprzętem. Jedna niedokładność i klient może doznać kontuzji lub dużego dyskomfortu. Każdy kosmetolog powinien być jak najbardziej odporny na sytuacje stresowe. Nawet jeśli coś poszło nie tak, specjalista jest zobowiązany zachować spokój i uspokoić klienta. Atutem będzie otwartość na rozmowę z klientem i szeroki zakres wiedzy z rożnych dziedzin. Ponieważ procedury kosmetyczne są dość długie. Aby klient się nie nudził, ważne jest, aby móc rozbawić go dialogiem.